Zalety oczyszczalni KA/FR
Dane techniczne
Oferta
Charakterystyka ogólna
Efektywność pracy oczyszczalni
Rodzaj konstrukcji
Podstawowe parametry techniczne
Oczyszczanie mechaniczne, biologiczne i końcowe
Usuwanie związków biogennych
Mieszanie
Napowietrzanie
System sterowania
|
|
OCZYSZCZANIE MECHANICZNE, BIOLOGICZNE I KOŃCOWE |
Ze ścieków dopływających do oczyszczalni usuwane są części stałe w procesie cedzenia
i sedymentacji na zintegrowanym zestawie sito - piaskownik z automatycznym systemem sterowania.
Zatrzymana stała frakcja organiczna za pomocą transportera ślimakowego trafia do kontenera na
skratki i piasek.
Mechanicznie podczyszczone ścieki przepływają do zbiornika osadu czynnego, w którym zostają wymieszane z zawiesiną mikroorganizmów prowadzących proces biologicznego rozkładu zanieczyszczeń. Cykl biologicznego oczyszczania ścieków przebiega przy kontrolowanym, zmiennym stężeniu tlenu. W pierwszej fazie procesu (warunki tlenowe), zachodzi biochemiczne usuwanie związków organicznych (redukcja BZT5 i ChZT) oraz nitryfikacja (utlenianie azotu amonowego do azotanów). Konieczna dla prawidłowego przebiegu tych procesów ilość tlenu jest dostarczana przy pomocy zestawu napowietrzająco-mieszającego ET/FR. Druga faza oczyszczania zachodzi w warunkach niedotlenionych (anoksycznych) i umożliwia przebieg procesu denitryfikacji (biologicznej redukcji azotanów do azotu gazowego). W procesie symultanicznej denitryfikacji (przebiegającej równocześnie z usuwaniem BZT5 i ChZT) wykorzystywane są substraty organiczne dostarczane w ciągle dopływających ściekach surowych. W drugiej fazie oczyszczania tlen nie jest doprowadzany, a mieszanie zawartości komory osadu czynnego zapewnia mieszadło mechaniczne. W trzeciej fazie (beztlenowej) zapoczątkowany zostaje proces podwyższonej biologicznej akumulacji fosforu w biomasie osadu.
Poszczególne fazy przebiegają cyklicznie, w tej samej komorze osadu czynnego, a właściwy przebieg procesów usuwania związków organicznych, nitryfikacji, denitryfikacji i defosfatacji zapewnia system sterowania, oparty na pomiarach tlenu rozpuszczonego.
Powstający podczas procesów oczyszczania biologicznego osad czynny poddawany jest recyrkulacji poprzez system rozdziału KA/ET-o wraz z systemem sterowania umożliwiającym regulację rozdziału osadu na nadmierny i recyrkulowany do komór osadu proporcjonalnie do przepływu przez każdą komorę z uwzględnieniem nastaw ustalonych na etapie rozruchu.
Mieszanina ścieków oczyszczonych i kłaczków osadu czynnego przepływa z komory napowietrzania do osadnika wtórnego poprzez kilka przelewów rurowych w kształcie litery „H”. Umożliwiają one przepływ medium bezpośrednio do strefy gromadzenia osadu w osadniku wtórnym. Wydzielone zawiesiny osadu czynnego zbierają się w dolnej części osadnika, wykonanego w postaci leja. Z tej przestrzeni poprzez szczelinę przepustową i układ pompowy osad jest zawracany do komory napowietrzania. Prawidłowy przebieg tego procesu wspomagany jest poprzez system przegród powodujących „wysysanie” osadu podczas pracy zestawu napowietrzającego i pomp zainstalowanych na dnie zbiornika.
Biologicznie oczyszczone ścieki są odprowadzane z osadnika do koryta pomiarowego poprzez perforowaną rurę przelewową, zainstalowaną na całej szerokości zbiornika. Otwory w rurze przelewowej wykonane są w taki sposób, że znajdujący się ewentualnie w osadniku pływający „kożuch”, nie może przedostać się do ścieków oczyszczonych. Kożuch ten jest zasysany do lejów za pomocą pompy z zestawu napowietrzającego i wprowadzany do zbiornika osadu czynnego.
1) zestaw napowietrzająco-mieszający
2) mieszadło
3) przelew rurowy
4) lejki zasysające
5) kasety kierunkowe
6) przelew odpływowy
|